"VI. ročník Memoriálu Jana Vaculíka"
turnaj v malé kopané


Shlédl, sežral, vychlastal, opsal, nafotil a sepsal Los

ÚVODNÍ SLOVO
Los Přestože se jednalo o již 6. ročník tohoto turnaje v malé kopané na Sokolce, konaného na počest úmrtí mladého kluka Jana Vaculíka, zúčastnil jsem se letos "teprve" počtvrté a vzhledem ke zkušenostem a zážitkům v průběhu memoriálů mohu jen litovat, že jsem nenavštívil ročníky všechny. Ale nepředbíhejme.
Na tento ročník jsem se obzvlášť těšil, protože mé tělo v tomto roce nemocemi zmožené se dalo v posledních 14-ti dnech jakžtakž do pořádku, a tak jsem se těšil, že si nerušeně užiju jak sportovních tak pivně-klobáskových zážitků. Jak tedy letošní memoriál probíhal a dopadl?
 
     
PIVO
Los  
     
JÍDLO
Los Jak jsem již v úvodu naznačil, tak kromě pivka jsem se také hodně těšil na výborné klobásečky, každoročně pečené pěkně pomalu na roštu, občas karcinogenně přismahnuté, což mám velmi rád. Protože jsem se na memoriál dostavil již v dopoledních hodinách, k mému milému překvapení jsem na roštu zahlédl i ražniči, které zpravidla mizí z rozpáleného roštu jako první.
Po dvou slupnutých pivních škopcích nadešel tedy čas, abych poškádlil svůj žaludek i nějakou pevnější stravou. Vydal jsem se tedy po vůni smažících se klobásek na dřevěném uhlí. Kluci obsluhující toto kouzelné a skoro na všech zahradách viděné rožnící zařízení mají s touto prací zcela jistě zkušenosti, protože promptně a s grácií doplňovali prázdná místa po prodaných kouscích, stíhající ještě udržovat žár i inkasovat nevelké peníze za onu náramnou baštu.
Cena klobásky byla 20 Kč a cena ražniči byla 30 Kč. Neodolal jsem a zakoupil ražniči, na které bylo v tu chvíli hezčí pohled, než na nějakou fešnou ženštinu. Chuť byla jedna báseň a zakousávaje čerstvý chlebík jsem se spokojeně vydal pro třetí pivní škopek.
V odpoledních hodinách mne nicméně žaludek opět lákal pozřít něco dobrého, takže jsem měl příležitost okusit i vynikající klobásečky, které byly jedním z důvodů mé návštěvy na tomto memoriálu, a které svou výbornou chutí mne opět nezklamaly. Super.
 
     
NÁVŠTĚVNÍCI
Los Letošního ročníku se zúčastnilo 12 týmů, což je slušná porce hráčů a zároveň návštěvníků tohoto memoriálu, protože lze říci, že právě hráči tvoří většinu účastníků, i když byli k vidění i návštěvníci o hodně starší generace (pravděpodobně rodiče hráčů či jiní sportovně a pivně založení jedinci) i o hodně mladší generace (pravděpodobně děti hráčů či jiných sportovně a pivně založených jedinců). Tato nejmladší generace byla většinou v doprovodu velmi fešné ženštiny, takže kromě chuťových i zrakové orgány byly uspokojeny.
Od rána byla návštěvnost vysoká, toto se drželo do zhruba času oběda, kdy vypukla tombola (do které mimochodem naše porota věnovala 1/2 litru slivovice) a spousta lidí následně zmizela neznámo kam a asi zapomněla cestu zpátky. Pak se vytráceli i hráči, kteří nepostoupili do užších kol a na závěrečné vyhlášení bylo v areálu Sokolky už pouhých cca 20 lidí, vyhlašované hráče nepočítaje.
Celkově však můžu zhodnotit osazenstvo velmi kladně, a to jak co do počtu, tak do různorodosti věkem počínaje a střízlivým/ožralým stavem konče.
 
     
PROSTŘEDÍ
Los Sokolka se nachází na jednom z nejkrásnějších míst v celé Bystřici, v tzv. staré Bystřici, obklopená starými domy, spoustou stromů a další zeleně, hned v sousedství se nachází náměstí (spíše keřový park), který vhodně doplňuje celkově zelené prostředí.
Horší je to však s budovami Sokolky. V samotné Sokolovně jsem nebyl více než 10 let, takže to nemohu posoudit, nicméně budovy, ve kterých se čepovalo pivko a naléval chlast, jsou totálně zdevastované. Při první návštěvě hajzlíků jsem se bál, aby na mně odněkud nevyskočila půlmetrová filcka, a tak jsem se raději ničeho nedotýkal, abych pak nemusel vše vysvětlovat drahé polovičce doma po návratu z kožního.
Nevadí, řekl jsem si, a vyrazil jsem zapít tento mrazivý pocit z hajzlíků něčím tvrdším, abych se "vydesinfikoval". Chodba a schodiště vedoucí k vytouženému baru byly jakžtakž udržované, asi díky házenkářům, kteří tuto trasu občas taktéž vyšlapávají, bar samotný byla vlastně taková větší místnost s totálním nedostatkem stolů a židlí; proto se zde asi taky moc lidí nevyskytovalo. Po desinfikaci jsem se opět odebral sledovat fotbal ven, mezi zeleň a stromy na tribunu, kde špínu pravidelně smývá pravděpodobně déšť, takže posezení zde byla asi jedno z nejluxusnějších v celém areálu.
Nevím komu budovy patří, ale z názvu Sokolovna usuzuji, že asi Sokolům. Hm, pokud je tato informace správná, tak se není čemu divit; v celé republice zrestituovali příp. vysoudili velké množství budov, které ovšem počínaje oním časem započaly pustnout, příp. v pustnutí pokračovaly bez náznaků rekonstrukčních snah. Jenom doufám, že se naše Sokolka udrží v provozuschopnosti ještě nějaký čas, aby se zde případné další ročníky tohoto memoriálu mohly konat.
 
     
CELKOVÉ HODNOCENÍ
Los Pokud bych měl zhodnotit letošní memoriál jedním slovem, tak to slvo by bylo: vynikající. Pokud bych měl zhodnotit letošní memoriál více slovy, tak potom by to znělo asi takto: pivo - výborné, občas teplé, jinak bez pachuti, natočeno na míru; klobásečky a ražniči naprosto bez chybičky; sportovní výkony hráčů na vysoké úrovni po celou dobu memoriálu, a to i vzhledem k příšernému vedru, které mně konkrétně vadilo a bránilo tak vyšším pivním výkonům. Návštěvníků si myslím že bylo méně než loni, navíc se spousta lidí rozprchla hned po tombole, což bylo výše zmíněno. Ale co, prostě a dobře, už se nemůžu dočkat příštího ročníku!  
     
PROGNÓZA
Los Je vidět, že pořádající kluci začínají mít ten správný "grif", kdy postupem času u jednotlivých ročníků vychytaly všechny chybky a tak bylo vše organizačně i materiálově zajištěno bez nejmenších vad.
Snad jen je škoda, že nezprovoznili kdysi fungující mikrofon s repráky, aby všichni účastníci slyšeli, kdo zrovna hraje, příp. slyšeli slova při nástupu a následně pak při vyhlášení vítězů; takhle jsem z toho měl pocit, že si navzájem pokecali na place, zatleskali a šli pít.
Pokud ovšem bude kvalita dalších ročníků tohoto memoriálu přinejmenším tak vysoká, jako ta letošní, tak pevně věřím tomu, že budu tento memoriál navštěvovat i se svým vnukem či vnučkou za nějakých 30-40 let. Kluci, jen tak dál!
 
     
VÝSLEDKY
Los 1. místo: Zahájka
2. místo: Sálovka
3. místo: Nealko
Dílčí výsledky ve skupinách a ve vyřazovacích kolech si můžete prohlédnout zde - dílčí výsledky.

Dosavadní vítězové Memoriálu:
r. 2000: Nealko
r. 2001: Nealko
r. 2002: Kozel (Stará promiň)
r. 2003: Sálovka
r. 2004: CL 97
 
     
FOTODOKUMENTACE
Los