Pětiboďáci, čtyřboďáci a další bystřické postavičky

MEGABOĎÁK Nejskvělejší bystřická osobnost, ověnčená tituly v řádech desítek a stovek každoročních draků, ukázka toho, kam až to člověk může na poli chlastu dotáhnout. Jedná se o více než pětiboďáka, jedná se o vzor všem pětiboďákům, prostě idol všech X-boďáckých srdcí. Chvalme jej, opěvujme jej, a berme si příklad.
Belmondo
Narodil se v Šišmě nebo v Bezuchově. Ke své přezdívce přišel díky své podobě se slavným francouzským hercem. Avšak o tom, zdali je i takovým idolem žen, jako slovutný Jean Paul, lze jen spekulovat. Jisté ovšem je, že má rád společnost, je komunikativní a ochotně baví lidi. Dále je velmi zvídavý, má rád ženy, často se směje a je mu zapovězen vstup do většiny bystřických hospod. Dle svých vlastních slov nejčastěji přespává buď v Sovětském svazu nebo ve Švédsku. Jinak se většinou vyskytuje v okolí nádraží nebo na Sokolce. Již zdaleka ho poznáte díky jeho široké, rozevláté chůzi a také nezaměnitelné tašce, kterou nosí stále u sebe.
Fotografie: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7


MEGALEGENDA Osobnost, kterétož jsme tento titul udělili, si jej zasloužila svými bývalými těžce pětiboďáckými výkony. Slovo "bývalými" budiž v tomto případě bráno v potaz, protože obdobně jako jiné legendy, i tato osobnost nenávratně zmizela z pivní i hospodské bystřické scény. Důvody mohou být různé, prozaické i smutné, tzn. že se tato osobnost mohla stát obětí jak střízlivosti, tak smrti. V každém případě se vždy jedná o osobnost, která bude kolovat v řečích hospodských návštěvníků po dlouhá léta a jejíž činy budou rozebírány, poupravovány, přibarvovány, jakožto i její pivní a alkoholické výkony taktéž. V neposlední řadě pak budiž odkaz této osobnosti pro nás potenciální x-boďáky vždy vzorem, nehledě na to, že se slzou v oku její památku často zapíjejme a činy osobnosti této často opěvujme. Halelujah!
Jura Zela
Bývalý renesanční typ pětiboďáka. Uměl zdít, míchat maltu, kachlíkovat, pracovat s vodováhou, uklízet sníh a dláždit chodníky. Často býval k vidění ,kterak před sebou tlačí svůj vozík, na kterém transportuje všelijaké harampádí, aby za něj ve Sběrných surovinách utržil slušnou almužnu. V hospodě míval zasněný výraz, s láskou pije své pivo a když byl v balíku, rád si pochutnal na brambůrcích. Často chlastával lahváče na veřejných prostranstvích. I když to tak nevypadalo, tak si prý i občas myl vlasy. A dokonce šampónem!
Místo výskytu: nikde, Jura Zela zemřel 23.9.2006, údajně na boreliózu
Fotografie: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

LEGENDY Následující osobnosti nemůžeme řadit mezi pětiboďáky. Nebyli již dlouho viděni a kolují o nich jen různé zvěsti a dohady o tom, co se s nimi vůbec stalo. Budiž jim tudíž věnováno alespoň toto čestné místo v našem seznamu jako upomínka na jejich šlechetné činy a spousty zkonzumovaných alkoholických nápojů, které nám je bude vždy připomínat a které nám budiž velkým vzorem.
Dědek Režný
Pokud zrovna Striptér nepředváděl na kulečníku v hospodě U Bobra další ze svých vystoupení, bylo více než pravděpodobné, že jste zde mohli potkat dědka Režného. Tento věhlasný hráč kulečníku vám s radostí ukázal, že se kulečníkový stůl dá používat i k ušlechtilejším činnostem, o kterých neměla Striptérova zvrhlá mysl ani tušení.
Místo výskytu: nikde, Dědek Režný zemřel 11.1.2009
Fotografie: 1
Gumákový John
Vzor pro každého pětiboďáka. Nosí kožený čepeček, koženou bundu a na nohách má oranžové gumáky. Poslední dobou nebývá viděn, jedná se spíš o legendu.
Místo výskytu: U Hanuša, okolí autobusového nádraží.
Fotografie:
Havraní vlas
Tento pětiboďák má uhrančivou koženou bundu a naprosto dokonalý přehled o otevíracích dobách všech hospod v Bystřici. Nejčastěji se vyskytuje v okolí sídlištních hospod. Jednou věcí si však můžeme být jisti - jeho vzhled totiž napovídá, že se jedná o nejchytřejšího pětibodového spoluobčana žijícího v našem městě.
Místo výskytu: Bílá Hora, čekárna na vlakovém nádraží.
Fotografie: 1
Švec
Jedná se o magickou postavu, o které toho zatím moc nevíme.Nejasný je jeho původ, víme jen, že navzdory své přezdívce se v žádném případě neživí a ani nikdy neživil opravováním bot a v současné době se s největší pravděpodobností jedná o jednoho z mála bystřických bezdomovců.
Tato osobnost disponuje naprosto unikátním porostem hlavy, což ho donedávna činilo právoplatným čtyřboďákem. Poslední dobou však na sobě výrazně zapracoval. Dokáže v hospodě za spánku cestovat mezi stoly a také někdy spí s Belmondem v čekárně na vlakovém nádraží. Díky těmto dvěma kouskům povýšil do kategorie pětiboďáků. Můžete si ho prohlédnout na Černé Hoře, kam rád chodí chlastat a hrát elektronické automaty.
Místo výskytu: Černá Hora, "7", Sokolovna, U Králů, kolotoče.
Fotografie: 1
Upír
Tajuplná osobnost, která navštěvovala většinu hospod v doprovodu své ženy. Jeho šlechtěný plnovous a schopnost tajemně zmizet z hajzlu, o čemž vypráví jedna z Kuzmičových pověstí, mu dopomohl k získání statutu pětiboďáka. Bohužel ani tyto jeho schopnosti a vlastnosti nezabránily tomu, že zmizel z hospod ze dne na den jako pára nad hrncem, čímž se z něj stala sice žijící, nicméně už v hospodách nepřítomná legenda, takže mladší návštěvníci si mohou nechat o této persóně jen vyprávět legendy, což je tudíž důvod pro jeho zařazení do této kategorie.
Fotografie: 1

PĚTIBOĎÁCI Pětiboďáci jsou zvláštní bytosti obvykle se vyskytující v okolí bystřických hospod. Jejich přítomnost znamená prudké zvýšení kvality klientely dotyčné hospody (klidně až na 5 bodů). Toto nejvyšší ocenění budiž taktéž zárukou, že tato osoba již nezmizí ani z našich srdcí, ani z výčtu našich osobností. Pokud by pětibodová osobnost ukončila, ať už z jakéhokoliv důvodu, svou kariéru pětibodového návštěvníka hospod a pajzlů, jest mu zaručena nesmrtelnost mezi našimi legendami, obdobně jako Gumákový John nebo Havraní vlas.
Kajman
Tento čtyřboďák se zřejmě minul povoláním - i když je veřejnosti znám spíše jako zručný výrobce totemů z dřevěných kmenů, jistě by uspěl také jako sólový operní pěvec. Kdo tomu nevěří, nechť se staví na Sokolovnu, kde jeho melodicky zabarvené skřeky dokonale doprovází popěvky v podání Jury Zely.
Místo výskytu: Sokolovna
Fotografie: 1
Laďa Všudybyl
Laďa Všudybyl alias Dejmicigáro alias Dojížďák je obdivuhodný bystřický somrák, obšťastňující svou přítomností už několikátou generaci hospodských návštěvníků. Je až s podivem, kde všude je možno tuto postavičku zahlédnout a my jen musíme obdivovat jeho schopnost být věčně našrot, byť tato osobnost nedisponuje de facto žádnými peněžními prostředky.
Místo výskytu: U Valacha, Sokolovna, U Bobra
Fotografie: 1, 2
Sodovkář
Celkem kvalitní, agresivní typ se zvoncovitým profilem. Ke své přezdívce kdysi přišel proto, že se v podnapilém stavu dožadoval sodovky, kterou nebyl schopen ani otevřit. S oblibou vyvolává rvačky a posléze se usmiřuje. Tento bývalý pětiboďák byl porotou v dubnu 2003 jednomyslně degradován na pouhého čtyřboďáka.
Místo výskytu: Bílá Hora, U Hanuša, fotbalový stadion.
Fotografie: 1, 2

ČTYŘBOĎÁCI Všechny známější hospodské postavičky je nutno někde evidovat pro případ, že by na sobě trochu zapracovali a mohli se stát plnohodnotnými pětiboďáky. Na druhou stranu zase mohou někteří pětiboďáci výrazněji polevit ve svých hospodských povinnostech, čímž by mohli být degradováni o stupínek nižší. Pro tyto účely slouží oddělení tzv. čtyřboďáků, kde jsou takové osobnosti řádně vedeny, evidovány a hodnoceny, jestli je nebo naopak není důvod pro udělení titulu nejvyššího.
Bula
Nezkazí žádnou zábavu. Pro pobavení ostatních kdysi dokázal vylézt na kulečníkový stůl a předvést na něm skorostriptýz (vysvlékl si svetr) a od té doby si taktéž vysloužil přezdívku Striptér. Rád vysedává na Sokolovně či U Bobra a popíjí pivo, v čemž zdatně konkuruje i pětiboďákům.
Místo výskytu: Sokolovna, U Bobra, Na Rožku
Fotografie: 1, 2
Mel
Tento hospodský typ získal přezdívku tak, že prý kdysi jako Mel Gipson vypadal, teď jsou zřejmé drobné odchylky, i když věkově jsou pořád hodně podobně. Jedná se o velmi zkušeného návštěvníka hospod zejména v blízkosti sídliště, kde prý bydlí. Hospody navštěvuje mnohonásobně déle, než existují tyto srnky a určitě se to na něm podepsalo. Mel je velmi komunikativní, neagresivní, určitě se ho nebojte oslovit, bude mít radost, že je s kým pokecat, protože občas si jde na pivko ze zvyku sednout i sám-viz foto. Kalí zejména z pátku na sobotu a jeho klasická štreka je Bílá Hora, Sedma, Las Pegas. Jedná se o idol mnoha hospodských žen, úspěchy má v tomto mnohem větší než Belmondo (!!!), což není určitě jednoduché-viz Belmondovy hlášky.
Fotografie: 1
Neandrtálec
Tichý mužíček, v klidu pochlastávající celé dny a noci v prostorách restaurace v hotelu Říka. Obdobně jako jiníá x-boďáci i Neandrtálec si dokáže zajistit pravidlený přísun tekutých pochutin díky občasné výpomoci s úklidem v okolí Říky. Odměnou mu bývají pivní šlitky a občas i štamprdle s tvrdším základem. Nijak se neprojevuje, nikoho neotravuje a nebýt jeho zanedbaného vzhledu, tak si jej moc lidí ani nevšimne. Jedná se o inventář a nedílnou součást interiéru této knajpy a natolik pravidelného štamgasta, že mu čtyřboďácký titul zcela určitě bude slušet.
Místo výskytu: jedině a pouze hotel Říka
Fotografie: 1, 2
Škleboň
Osoba pravidelně navštěvující Sokolovnu do jejího krátkodobého zavření v roce 2004; od té doby je této knajpě věrný méně a přesídlil se kdo ví kde, někdy bývá viděn v hospodě U Bobra.
Jedná se o velmi klidného pochlastávače, ze kterého mají všichni hospodští jednoznačně radost, protože sedí v klidu u stolu a jeho jedinnou činností je mžourání svým skrčeným xichtem na všechny strany; pokud by tak nedělal, vypadal by jako že spí. Díky jeho velké podobnosti se známým pětiboďákem Jurou Zelou se mu taktéž přezdívá Brácha Jury Zely. S tímto pětiboďákem má velmi podobnou i chlastací frekvenci, díky čemuž je tato osobnost nejvýraznějším adeptem na udělení titulu pětiboďáka.
Místo výskytu: Sokolovna, U Bobra
Fotografie:

BYSTŘICKÉ ŽENY Ještě předtím než jakýkoliv x-boďák usedne v hospodě ke svému stolu, musí být tak jako kdokoli jiný odnošen, odkojen a vychován bystřickou ženou. Ta však nesmí být ledajaká, musí mít taktéž ty správné předpoklady, protože přece jenom je potřeba dát budoucím osobnostem pořádnou základní průpravu, a to už od kolébky anebo ještě lépe před.
Ble
Mezi hlavní charakteristiky této bystřické ženy patří různá zakřivení různých tělěsných partií, hlavou počínaje, páteří pokračovaje a nohama konče. V dobách své největší slávy bývala viděna v doprovodu jednak Bráchy od Malé hlavy a hlavně pak jistého obtloustlého skoroboďáka, se kterým si před nedávnem pořídila budoucí pětiboďáky, o které nyní úzkostlivě pečuje, což rozhodně kvitujeme a doufáme, že si vezmou po rodičích příklad, po odrostení ukážou své kvality a zařadí se taktéž mezi naše osobnosti.
Místo výskytu: dříve Sokolka a Černá Hora, do budoucna se necháme překvapit
Fotografie:
Malá hlava
Tato bystřická žena je nepřehlédnutelná díky své asymetrii velikosti kosti lebeční a kosti řitní, jinými slovy malá hlava a velká prdel. Její hruškoidní postava nelze přehlédnout, ale pokud by se tak nečekaně stalo, bývá naštěstí jejím častým společníkem její brácha, který má podobné hlavové parametry, čímž se z této dvojice stává taková nepřehlédnutelná pěst na oko.
Místo výskytu: Černá Hora
Fotografie:
Miss Sokolovna
Pravidelná a věrná návštěvnice hospody Sokolovna. Její přítomnost probouzí zájem u všech čtyřboďáků a pětiboďáků, takže nikdy nesedí u stolu sama. V letních měsících zaučuje na Sokolce budoucí x-boďáky.
Místo výskytu: Sokolovna
Fotografie: 1
Tlustá žena se 4 proužky
Tato superprdelatá žena často vysedává ve společnosti Švece na Černé Hoře. Můžete ji potkat i ve městě, bývá vždy oblečena do modré teplákovky se čtyřmi proužky.
Fotografie:

ZLATOMLÁDEŽNÍCI Jelikož býti zlatomládežníkem je v dnešní době módní záležitost, nemůžeme do tohoto seznamu zařazovat každého zlatomládežníka či gelomrda, na kterého v hospodách narazíme, protože to by naše rubrika za chvíli obsahovala desítky podobných debilů Budeme zde tedy zveřejňovat jen ty nejzoufalejší jedince. Tito budiž varováním pro dorostence, kteří momentálně stojí na životním rozcestí a řeší otázku zdali mají vstoupit do elitního klubu zlatomládežníků či nikoliv.
Prototyp
Aneb prototyp dokonalého zlatomládežníka. Nasadil velmi vysokou laťku, jen málokdo ho překoná ve vystupování a dokonce i v oblékání (osobu v bílé bundě se dvěma proužky rozhodně nemůžete přehlédnout). Jelikož je jako správný zlatomládežník značně pohyblivý (neustále přebíhal mezi jukeboxem a barovým pultem), bylo velmi obtížné jej vyfotit.
Místo výskytu: "8"
Fotografie: