Pivnice Formanka, Český Krumlov


16.9.2018, sepsal Čiva


Pivnice Formanka
Latrán 27
381 01 Český Krumlov

Tel.: 380 711 917

Recenze z předchozích let:
2016

Mapa


Úvodní slovo

Na krumlovské pivko jsme přímo ke zdroji vyrazili během čtyř let už počtvrté, takže máme jakési srovnání. Vždycky mě fascinovala špeluňka jménem Formanka umístěná v přízemí pivovarského komplexu, a tak jsme protentokrát zakotvili právě zde, pohromadě s běžným lidem a stranou turistů.


Kvalita piva

Světlá 12° sladovější, středné plné tělo, hezky řízná i studená, nicméně už jsem ji zažil i v lepší formě (3.50). Nakuřovaný Švihák 12° však parádní, pořádně vyuzený, karamelový, hořkosladký (4.50).

4.00


Kvalita jídla

Je to jednoduché – tady nic nemají. Kdo chce jídlo jísti, musí nějaký ten schod nahoru do restauračky vylézti – aby nedošlo k nějakému zmatení pojmů, tak upozorňuji, že restauračka (hodnocená v dřívějších letech) a nyní hodnocená Formanka jsou dva samostatně fungující podniky.

x.xx


Kvalita obsluhy

Pivo zde točí paní okolo padesátky, kterou bych si z fleku dokázal představit třeba v přerovské nádražce. Nevýhodou je, že si musíte počkat na natočení piva u výčepu – a je to nevýhoda i pro obsluhu, protože takhle holt nemáte za co dávat spropitné. Paní zpočátku vypadala nerudně, když jsme jí ale donesli prázdné sklo až k výčepu, dokonce se i usmála. A pivko čepla zručně, o tom žádná.

3.50


Kvalita prostředí

Zdejší prostředí je dle mého úžasné, zlehka mi to evokuje nějakou staroanglickou krčmu vším tím dřevem a světýlky po stěnách. Je to zde k posezení spíše větších skupin na velkých lavicích u neméně velkých stolů, nábytek masivní, prověřen jistě několika dekádami. V televizi zrovna dávali film pro pamětníky, což k této knajpě určitě sedí. Nevýhodu spatřuji v tom, že na WC musíte po schodech nahoru do restauračky a v tom, že vzduch je zde poněkud stojatý, holt se zde dřív poctivě vyhulovalo.

4.00


Klientela

Pár místních štamgastů, kteří však trávili čas na prostorné zahrádce před hospodou ve společnosti cigaretového dýmu. Uvnitř takřka nikdy nikdo nebývá, tentokrát jen my a překvapivě dva turisté – zřejmě chtěli jen pivo, což by personálem nahoře v restauračce asi nebylo vnímáno pozitivně.

3.50


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Myslím si, že se to tady všechno až příliš profiluje jako „knajpa pro plebs“. Ať co do prostředí, obsluhy nebo klientely. Pivko je zde však výborné a i ta atmosféra prostě stojí za to, jen by to šlo udělat daleko líp.

3.75


Prognóza

Řekl bych, že Formanka jede jaksi ze setrvačnosti a vedení příliš neví, co si s podnikem počít. Jak jinak si vysvětlit to, že v levé straně budovy, rovněž v přízemí, vznikl navoněný krámek s odtažitou obsluhou, kde je možno koupit s sebou nejen pivo z lednice, ale i různé suvenýry, pivní kosmetiku apod. Pivo z lednice je však možno koupit i ve Formance, takže mi připadá, že se obě přízemní místa poněkud zdvojují. Osobně hlasuju pro zachování Formanky, byť by to tam chtělo pořádně vysmějčit a odnést třeba ten plastový kýbl od majonézy z barové židle. Buď jak buď, krumlovské pivo je dobré a snad bude ve Formance k dostání i v budoucnu.