Občerstvení "Na pátým", Brno


20.9.2015, sepsal Čiva


Občerstvení Na pátým
Hlavní nádraží, nást. č. 5
Nádražní 418/1
602 00 Brno město

Recenze z předchozích let:
---

Mapa


Úvodní slovo

Do „klasické“ nádražky přímo v hale vlakového nádraží umí zajít každej, to není zádnej kumšt. Mě však zajímala zkušenost jiná, a to tzv. krmítková, neboli stánek se vším možným, jehož veškeré další vybavení sestávalo z prosklené lednice, velkého slunečníku a tří sprostých kulatých stolečků „na stojáka“, kolem kterých postávaly samé pochybné existence. Jak absence vokalické kvantity v názvu tohoto „podniku“ napovídá, nacházíme se již za hranicemi Moravy, tedy v první českém městě směrem ku Praze, a to v Brně.


Kvalita piva

To, co mě přimělo se zde zastavit „na jedno“, byl na jednom stolečku (krom lahváčů) spatřený krygl s pivem. Paráda! pomyslel jsem si, mají zde točený do skla. Poručil jsem si tedy v okýnku jedno pivko a zrada se ihned vyjevila – točí se jen do kelímků, krygl patřil jednomu ze zdejších drbanů a krom toho si do něj lil lahváče, snad aby se snažil nad své druhy povýšit (nutno dodat, že těmto druhům to bylo u prdele, jelikož byly značně zrumovaní). K pivu – překvapivě řízné a osvěžující Starobahno 11°, na povrch se sice drala jeho známá mýdlová pachuť, leč neprodrala se a já mohu svědomitě hodnotit nadprůměrně. Bacha na cenu – chtějí za to 28 českých!

3.50


Kvalita jídla

Burgery, hrancle, langoše, hotdogy a jiné prasárny za ceny vcelku lidové, z kterýchžto byl nadšen zejména kolem se prohnavší školní zájezd (viz foto).

x.xx


Kvalita obsluhy

Paní působila ochotně, pivo ulila rychle, čili dáme průměr – přece jen se s donáškou moc nenadře.

3.00


Kvalita prostředí

Ha, prostředí jsem de facto již prozradil ve slově úvodním, zde jen dodám, že 5. nástupiště nachází se vpravo od východu z haly na nástupiště první, a to hodně vpravo – u kusých kolejí, odkud jezdí vláčky např. směr Jihlava a Budějce. Velkým bonusem je pak možnost kochat se přímo od stánečku pohledem na Petrov – to se zde však bodově nepromítne.

2.00


Klientela

Týpci zde postávající snad již několik hodin ladně pohupují s dvoudecovými kelímky, do nichž jsou jim servírovány panáky rumu. Zaujal slovák v mikině Nightwish, který jako by z oka Havranímu vlasovi vypadl, nebo vzácný (?) úkaz dvou protilehlých somráků s igelitkama Albrecht (viz foto).

3.50


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Pivko nečekaně slušné, na kelímkáče nepochybně nadprůměrné, o obsluze moc nemůže být řeč a osazenstvo je zde asi takové, jaké byste u podobného krmítka čekali. Zajímavé zpestření dne – nic víc, nic míň.

3.00


Prognóza

Nějaká ta stabilní klientela a zejména občas se zde prohnavší dav děcek tomuto krámku s lidskou bídou vydělat dají, tomu věřím.