Hotel, pivovar, pivnice Pegas, Brno


25.2.2018, sepsal Myšák


Pegas - hotel, pivovar, pivnice, s.r.o.
Jakubská 120/4
602 00 Brno

Tel.: 542 210 104
E-mail: reception@hotelpegas.cz
Web: hotelpegas.com
Facebook: Hotel Pegas Brnoy
Youtube: hotelpegas

Recenze z předchozích let:
---

Mapa


Úvodní slovo

Pegas je praotec moravských minipivovarů. Od roku 1992 sídlí v Brně minutku pěšky za náměstím Svobody, dvě minutky tramvají od hlavního nádraží (než nám ho přestěhujou), v malé uličce naproti portálu gotického kostela sv. Jakuba. Otvírá denně v deset, v neděli v jedenáct. A pořád si drží svou pověst, inu je to bájný kůň, tak je dobré přijít včas nebo si domluvit reservé.


Kvalita piva

Vaří se uprostřed lokálu. Stálá nabídka: Spodně kvašený světlý ležák – tutovka, která nezklame. Speciální polotmavý Pegas Gold 16% – porotce doporučuje. Svrchně kvašený tmavý Oatmeal Stout – lepší je říznutý se světlým. Svrchně kvašené pšeničné – tady mi pšenka nekvete, vajsbíry nemusím. Sezónní nabídka od ledna 2018 – svrchně kvašený polotmavý American Amber Ale, v únoru byl bohužel nechutně teplý, i když v Brně panoval mráz k výročí Vítězného puče. Ceny mezi 40 až 50 Kč.

4.00


Kvalita jídla

Denně česká klasika: guláš, svíčková, kačena divoká a knedlo-zelo-vepř. Minutky, meníčka i menší mlsy rovněž spíše tradiční, ceny politicky řečeno napravo od středu. V zásadě spokojenost, ovšem kuchyň jede na plné obrátky a v té rychlosti se občas něco nevyvede.

4.00


Kvalita obsluhy

Převážně pánská (hromské dílo, co dělá evropský úřad pro rovné příležitosti?), přesto občas usměvavá, většinou kvalifikovaná, ale posledně mimořádně pomalá, i když jsme přišli jenom na pivo a od výčepu je vidět do všech koutů lokálu.

2.00


Kvalita prostředí

Starobylý klenutý mázhaus, žádné schody (zdravím za družstvo invalidů!), z ulice jenom do malé předsíně a hned do velkého lokálu. Stěny zdobí tmavé dřevo, uprostřed výčep a dvě várnice, židle snadno posouvatelné, mírné, ale dostatečné osvětlení, prostě útulná tradice, klasika nebo spíš pozdní středověk. Jenom to hygienické zákulisí by se mělo vzduchotechnicky izolovat.

4.00


Klientela

Často bohužel davy turistů (mírná xenofobie v mezích zákona), jinak typická pouliční směs z centra města.

3.00


CELKOVÉ HODNOCENÍ

Rád sem chodím kvůli dobrému pivu, když zrovna něco pohledávám v centru Brna, ale ideálně dopoledne, než přitáhnou velké a hlučné výpravy. Památkově chráněný interiér se mi líbí víc než ty unifikované Kozlovny a Potrefené husy. Ale je tu co zlepšovat na vybavení i na bdělosti obsluhy.

3.00


Prognóza

Po založení byl Pegas jednička, ale teď už má plno konkurentů, malé pivovary se množí a snaží. Drží ho z velké části túristé. Pivo Pegas se čepuje i jinde, například v sympatické pivničce v Jiráskově ulici v Brně (poblíž Botanické zahrady). A jestli prosperuje i přifařený stejnojmenný hotel, snad bude mít bájný kůň vždycky plný žlab.