Výkladový slovník

A
Albrecht
Námi všemi oblíbený supermarket, kde máte vždy místo na zaparkování, vždy jsou k dispozici košíky, vždy je příjemný personál, nejsou žádné tlačenice v uličkách, ceny jsou samozřejmě taktéž vždy nejnižší, a to vše díky obrovské konkurenci velkého množství superhyper a jiných marketů v Bystřici.
Alkohol
Opojný nápoj, alias lihovina, alias pravý opak Kolalokovy limonády. Tento se dělí na měkkej chlast (pejwo a wejno) a tvrdej chlast (cokoliv, po jehož požití je většina konzumentů tvrdá jako prkenná podlaha).
Asymetrická postava
Asi metr krát metr.

B
Belmondo
Jedná se o typického pětiboďáka, vzor pro všechny, kteří by chtěli jednou dosáhnout tohoto nejvyššího titulu. Vzhledem k jeho šíleným výrokům byl taktéž zaveden tzv. Belmondův koutek. Výrazná osobnost, která často zůstává nepochopena. O svůj svérázný smysl pro humor se rád podělí s veřejností, možná proto nesmí vstoupit do většiny podniků. Více o tomto váženém pětiboďáckém individuu viz sekce Osobnosti.
Bordel ve xichtě
Kovové a jiné blýskající se pičoviny zapíchnuté v nosech, uších, obočích, jazycích či propichující jiné tělesné součásti individuí, kteří tímto krokem zdůrazňují svou inteligenci či krásu. A protože my všichni obdivujeme tyto kravské kroužky, přejeme jejich nositelům šťastné setkání na kožním či infekčním oddělení.
Brácha od Malé hlavy
Nová bystřická osobnost - viz sekce Osobnosti.
Brácha Jury Zely
Viz Škleboň v sekci Osobnosti.
Bula
Čtyřboďák známý též jako "Striptér" - více v sekci Osobnosti.

C, Č
Candát
Staronový člen stálé poroty, který zná původní zakladatele našich srnek a tím pádem zásobárna starých zážitků, prožitků, chlastaček a recenzentských počinů původní poroty. Taktéž nejdéle působící recenzent na našich srnkách. Účastník památného setkání zakladatelů srnek se zástupci současné i bývalé poroty.Více v sekci Porota.
Cyber666
Externí přispěvovatel, který se zaskvěl všehovšudy jednou recenzí a od té doby jest mjértvwy jako žaba pod parním válcem. Více v sekci Porota.
Čert
Rum s griotkou, jedna ku jedné
Čiva
Chlastací i recenzentský sparing partner Ozzyho, který taktéž obráží hospůdky ve vesnicích přilehlých k Bystřici, čímž rozšiřuje pole působnosti našich srnek o další nemalé rozměry a dává čtenářům možnost nahlédnout i do typicky vesnických pajzlů, kam je ostatním přístup zapovězen jednak ze vzdálenostních důvodů a jednak z neznalostních důvodů. To chce Čiva změnit a informovat naše čtenáře, že nejen Bystřice se může pochlubit kvalitními (a samozřejmě ruku v ruce nekvalitními) palušami, takže jenom doufáme, že hodnotitelských prací se od Čivy dočkáme stále celé řádky. Více v sekci Porota.
Čtyřboďák
Čtyřboďák je osoba s výraznými šancemi státi se jednou pětiboďákem. Více v sekci Osobnosti.

D
Delfín
Tetování, které si nechávají mladé dívky vytetovat na bříško ... bohužel ve stáří se jim změní v Mobydicka a navíc s tááákhle otevřenou držkou.
Děda Lebeda
Člen bývalé poroty a staronový občasný recenzent. Účastník památného setkání zakladatelů srnek se zástupci současné i bývalé poroty. Více v sekci Porota.

E
Elixír mládí
Nápoj nespecifikovatelné chuti i obsahu. Jedná se o vysněný nápoj všech osob ženského pohlaví, nicméně ani osoby chlastského pohlaví by někdy tímto nápojem nepohrli, hlavně pak ve chvílích stavů kocovinových, kdy vrátiti včerejší večer by všichni chtěli.

F
Frikulín
Jiný výraz pro zlatomládežníky: "free", "cool" a "in" = frikulín.

G
Gelomrd
Označení pro zlatomládežníka s nagelovanými vlasy, používané zejména na severní Moravě. Více v sekci Osobnosti.
Guma
1. ochlasta, kterému jeho IQ kolísá v nepřímé úměře k množství vypitého alkoholu
2. policajt, kterému jen těžko po třídenní kalbě na cestě vysvětlíte, že mu nechcete fouknout do alkohol testu ne z toho důvodu, že byste nadýchali, ale z toho důvodu, že byste mu do toho nabluli
Gumákový John
Legenda, dnes již víceméně v hospodách se nevyskytující. Více v sekci Osobnosti.

H
Hajdalák
Člen bývalé poroty a občasný bývalý recenzent, v současné době popíjející stachany pančované vodky v zemích bývalého Sovětského svazu. Více v sekci Porota.
Havraní vlas
Bývalý, u široké veřejnosti oblíbený, pětiboďák díky jeho uhrančivému pohledu, díky kterému vypadá, že ví mnohem víc než byste čekali ... Vzhledem k tomu, že z bystřických knajp zmizel jako pára nad hrncem a nikdo neví, kde je mu konec, stala se z něj již jen legenda, která již bohužel neobšťastňuje svou přítomností ostatní hospodské návštěvníky. Více v sekci Osobnosti.
Hynátor
Zvláštní typ obyvatele Dřevohostic a přilehlých vesnic. Tento výraz vznikl od slova hynout a člověk, který jen zevluje, nic nedělá a tedy hyne, potom je to Hynátor.

CH
Chlopat
Chlastat jak protrhlý.

I
 
 

J
Jednopytelník
Osoby takzvaně nepochopené, dredami a kovovým bordelem ve xichtě se vyznačující, vyslovující názory na svět, které opravdu chápou pouze oni sami mezi sebou. Název pochází z názoru drtivé většiny jinak smýšlejících lidí, kteří by tyto osoby do jednoho pytle narvali a do řeky zahodili (čímž IQ okolí o několik zásadních stupňů by se zvedlo).
Jukebox
Pro většinu zlatomládežníků a skoro všechny jednopytelníky zde uvádíme i tento pojem, protože oproti jejich představám se toto slovo nepíše "džúbox". Jinak se jedná o v některých hospodách zajímavý přístroj vyluzující rádobyhudební zvuky dle přání aktuálních hospodských chlastačů ... teda pokud vám jej nestlumí vzhledem k okolnímu ruchu na úroveň neposlouchatelna jako v Černé Hoře.
Jura Zela
Chodící encyklopedie erotických vtipů. Na pětiboďáka přímo extrémně pracovitý (což neznamená, že ostatní nejsou pracovití, pouze ne tak moc). Ve snaze vydělat si na pivo a nějaké to jídlo nepohrdá ani spravováním chodníků, často nakonec zaplaceným stejně jen nějakým tím alkoholem. Jedná se o kosmopolitní typ pětiboďáka, a tak bývá viděn po celém městě. Více v sekci Osobnosti.

K
Kryšpín
Člen bývalé poroty a občasný bývalý recenzent. Účastník památného setkání zakladatelů srnek se zástupci současné i bývalé poroty. Kromě jiného taktéž sexuální přítel ženy se 2 tvářemi. Více v sekci Porota.
Křemílek
Externí recenzent, který si může podat ruce s většinou místních x-boďáků co do zkonzumovaného množství, nicméně narozdíl od nich se jeho (po)hlavní činy odehrávají mimo lokály. Je autorem tzv. Křemílkova kroku. Více v sekci Porota.
Křemílkův krok
Způsob chůze totálně ožralých jedinců směrem k domovu, trefně specifikovaný a několikrát předvedený totálně sežraným externím přispěvovatelem Křemílkem, čili jeden krok dopředu a čtyři kroky všemi směry. Tento způsob chůze zdá se býti poněkud něšťastným vzhledem k tomu, že chůze o délce cca 500 metrů z hospody domů se může protáhnout i na 2 hodiny.
Kuzmič
Člen bývalé poroty a občasný bývalý recenzent. Kromě jiného je autorem historicky prvních a dosud jediných bájí a pověstí bystřických - viz sekce Knihovna. Nicméně recenzentských počinů již od něho nět a tak jenom doufáme, že alespoň knajpu v Šišmě navštěvuje a občas se občerstvovává i na naše vaše zdraví. Více v sekci Porota.

L
Lopat
Jiný výraz pro chlastat jak protrhlý alébrž chlopat alébrž řezat jeden škopek za druhým alébrž sežírat si držku alébrž drtit vnitřnosti.
Los
Šéfredaktor, člen stálé poroty a taktéž jediný fyzický aktualizovatel našich srnek. Dříve taktéž dočasně externí přispěvovatel. Účastník a hlavně organizátor památného setkání zakladatelů srnek se zástupci současné i bývalé poroty. Více v sekci Porota.

M
Malá hlava
Nová bystřická žena, viz sekce Osobnosti.
Malovat piču
Činnost jedince, který po odchodu z hospody v zimních měsících bývá za hodinu nalezen v okruhu 200 metrů od dané hospody se zapíchnutým prstem ve sněhu, kymacející se ze strany na stranu a s nepřítomným výrazem ve tváři. Na dotaz, co provádí, odpoví uvedenou hlášku. Prostě romanťika zimních večerů.
Matrijál
Nejvyšší ocenění pro každého hospodského, kterýmžto tímto označujeme kvalitu točeného pejwa co do chuti, barvy, míry i hustoty pěny.
Metr piv
Pod tímto pojmem si spousta lidí představuje různá množství vychlastaného piva, ale můžeme vás ujistit, že se opravdu jedná o 10 piv a jedno malé.
Miss Sokolovna
Šíleně krásná princezna vyskytující se v blízkém okolí hospody Sokolovna, občas i v doprovodu svých neméně šíleně krásných potomků, a svou přítomností u stolu obšťastňující některého ze současných či potenciálních x-boďáků. Více v sekci Osobnosti.
Mlamoj
MLAdý MOderní Jinoch = "mlamoj", množné číslo "mlamoji". Jinými slovy zlatomládežník jako prase alias frikulín.
Moderní trojboj
Kryglistika - orientace v terénu - hod tyčkou.
Myšák
Brněnský a tudíž nejdále bydlící člen stálé poroty. Dříve než byl jmenován do stálé poroty, jednalo se o nejčastěji přispívajícího externího přispěvovatele. Jeho hlavním znakem je, že skoro vždy hodnotí hospody skoro nejvyšším oceněním, takže buď se mu opravdu všude líbí, anebo se všude ožere a začne se mu tudíž všude líbit. Více v sekci Porota.

N
Neandrtálec
Zcela nová osobnost, bohužel v Bystřici se nevyskytující, nicméně stabilně sedící na Říce; více viz v sekci Osobnosti.

O
Ogar
Oblíbené Belmondovo oslovení určené pro osoby mužského pohlaví nespecifikovaného věku, tzn. od kojence srkajícího z matčiny kozy až po skoroumírajícího staříka srkajícího první pivo, nicméně již pětkrát navštívivšího místní hajzlíky.
Ozzy
Pozor, neplést si se známým rockovým zpěvákem, kterýžto ovšem by se hrdě mohl pohybovat na příčkách nejvyšších osobnostních hodnocení, protože život Osbournův jest poznamenán nespočtem chlastaček a drogových dýchánků, čímž kvíkvé jeho dosáhlo hladiny spodní vody. Náš Ozzy jest člověk inteligentní a zároveň je to externí přispěvovatel z oblastí přilehlých Bystřici pod Hostýnem, tzn. že předmětem jeho recenzí jsou hodnocení hospod ve Křtomili, Dřevohosticích a tajně doufáme i v dalších dědinách Bystřici přilehlých. Více v sekci Porota.
Ožralé hovno
Nedílná součást řitního alias střevního masakru, tzn. pokalbového vyprazdňování kocovinou nasáklé osoby.

P
Pětiboďák
Pětiboďák je osoba veřejností neprávem často odsuzována pro svůj vzhled, vystupování a životní styl (pročež je právě zde velmi ceněn a je mu udělováno celých pět bodů z pěti). Hospody, do kterých pětiboďáci chodívají zapíjet své dny, jsou rovněž ceněny pro svůj kladný přístup k těmto skvostům světové scény. Více v sekci Osobnosti.
Pivoj
Bývalý člen poroty. Od té doby není o něm slyšet a pokud se neodstěhoval, tak žije v bystřických luzích a hájích dodnes. Alespoň doufáme. Více v sekci Porota.

Q
Kvíkvé
Nepřímá úměra k IQ, vyskytující se hlavně u výrazných typů zlatomládežníků, drtivé většiny jednopytelníků i jiných osob pod těžkým vlivem alkoholovým.

R, Ř
Rum
Přísada do pečení, jinak taktéž nepříjemný urychlovák při jakémkoliv ranním, odpoledním i večerním posezení. Kromě jiného taktéž přísada do tajemného nápoje zvaného čert a v neposlední řadě i zásadní důvod pro vznik přezdívky pro Rumcajse (chudák Manka a Cipísek).
Rumcajs
Člen bývalé poroty a staronový občasný recenzent. Účastník památného setkání zakladatelů srnek se zástupci současné i bývalé poroty. Více v sekci Porota.
Řitní masakr
Po kalbě se většinou dostavuje druhá fáze, a to očištění organismu. Někdy je tato fáze provázena šakalím blutím alias tydlyfonováním do Ameriky, nicméně téměř vždy je tato fáze charakterizována příšerným procesem na hajzlu, doprovázeným skučením a hlavně příšerným smradem při vyprazdňování. Tomuto procesu říkáme řitní, někdy i střevní, masakr, protože občas to na oné místnosti po jejím opuštění jako po masakru vypadá, nehledě na interní člověčí procesy, které onomu záchodovému aktu předchází či jej provází.

S, Š
Sodovkář
Čtyřboďák - více v sekci Osobnosti.
Srnec
Bývalý občasný recenzent, das ist alleš, co o něm v tuto chvíli víme a více vám tudíž o něm nepovíme. Více v sekci Porota.
Striptér
Čtyřboďák, dnes známý spíše pod přezdívkou "Bula". Více v sekci Osobnosti.
Škleboň
Nový čtyřboďák - více v sekci Osobnosti.
Šuliňák
1. Označení člověka mladého, agresivního a nevhodně se chovajícího.
2. Přezdívka, pod kterou je mezi veřejností znám jeden z našich pětiboďáků, rozhodně však není mladý, agresivní nebo nevhodně se chovající.
Švec
Pravidelný čtyřbodový návštěvník Černé hory, věnující se zde naplno třem svým největším koníčkům: výhernímu automatu, pivu a tlusté ženě se čtyřmi proužky. Více v sekci Osobnosti.

T
Telefonovat do Ameriky
Byť je umístění telefonování hodně blízké jistému Rychlovskému plácku, není tomu tak. I když na druhou stranu, celá Rychlovská Amerika je tvořena jen polozbořenou budovou, ve které ovšem na druhou stranu probíhají samé megakalby, jejichž výsledkem mohou právě být ony americké telefonáty. Jinými slovy se jedná o výraz pro zvracení, kosení, blutí, házení tyčkou aj.
Tlustá žena se 4 proužky
Kromě automatu a piva jedna z mála věcí, která dokázala upoutat Švecovu pozornost. Bohužel se jedná minulost, jelikož tato osoba v poslední době vyměnila 4 proužky za nicneříkající, a opět silně značkový, oděv ze secondhandu (bohužel bez oněch proužků). I tak si tato žena zaslouží uznání, protože pevně doufáme, že se vrátí ke svému standardnímu oblečení a opět potěší nás i chlastem podbarvené oči Švecovy.
Trpajzlik
Občasný recenzent, resp. one article man. Nicméně jedná se o nejaktivnějšího účastníka a navíc vítěze historicky první soutěže na našich srnkách. Více v sekci Porota.

U
Upír
Bývalý pětiboďák, který byl díky svému zmizení z hospod přeřazen do kategorie "legendy" - viz sekce Osobnosti. Škoda ho i jeho anorektické ženy, protože jejich přítomnost vždy vyvolávala onen nám neznámý pocit rodinné sounáležitosti i v časech nejhorších, čili ožralých či kocovinových, nehledě na to, že jen málokdo se v hospodě mohl pochlubit, že se přišel sešrotovat se svou manželkou.

V, W
Vole
Velmi výstižné a proto často používané oslovení mezi zlatomládežníky i jednopytelníky. Výstižné hlavně v tom, že toto oslovení vyjadřuje pravou povahu či úroveň bystrosti těchto jedinců.
Wickerman
Nový člen stálé poroty, autor nejčtenějšího článku na našich srnkách v celé jejich historii. Účastník památného setkání zakladatelů srnek se zástupci současné i bývalé poroty. Více v sekci Porota.

X, Y
X-boďák
Osoba statečně se snažící svými chlastometrovskými výkony dostati se mezi námi uznávané osobnosti, nicméně doposud naší porotou mezi tyto nezařazená. Může se taktéž jednat o osoby, které sice nejsou na denním pořádku žádné z hospod, nicméně jejich pověst je natolik známá, že si o zařazení mezi naše osobnosti přímo říká.

Z, Ž
Zlatomládežník
Mladík ve věku 14 až 20 let, který je oblečen pouze do drahých rádoby značkových oděvů (OP Prostějov za značku například nepovažují...). Dále nosí výraznou obuv, oblíbeným doplňkem je kšiltovka s různými znaky jako fajfka (ač kouření již není moderní) apod. Elita zlatomládežníků nosívá bílé kalhoty s přebytkem kapes. Na hlavách mají krom vlasů cca 1/2kg gelu (odtud též severomoravský výraz gelomrd). Melír není na škodu... Shlukují se většinou kolem Jukeboxů. Více v sekci Osobnosti.
Zlatomládežnická komnata
Zapadlá místnost nacházející se na Černé hoře, do níž se scházejí zlatomládežníci popovídat si o svých každodenních problémech (který gel na vlasy je nejlepší, zdali je lepší Nike či Adidas atd.). Hlasitý zvukový doprovod v podobě technoshitů je v této místnosti samozřejmostí.
Žena se 2 tvářemi
Bývalá externí recenzentka, de facto jediný recenzent na našich srnkách něžného pohlaví. Bohužel její pohlaví jsme neměli možnost prozkoumat, teda kromě Kryšpína, jehož ráda sexuálně obšťastňuje, nicméně Kryšpín zarytě mlčí a tudíž, byť jsme její piču neviděli, věříme, že jí má. Účastník památného setkání zakladatelů srnek se zástupci současné i bývalé poroty. Více v sekci Porota.